Evde,İşte,Okulda YDS
YDS.NET BİR AKIN DİL EĞİTİM MARKASIDIR

YDS, IELTS ve TOEFL ARASINDA KARAR VERMEK

IELTS ve TOEFL ARASINDA KARAR VERMEK

YDS’den sonra istediği puanı alamayan adaylar ÖSYM tarafından eş değer olarak ilan edilen diğer yabancı dil sınavlarına da yönelmeye başlamışlardır. Dünya çapında da geçerliği olan TOEFL ve IELTS sınavları, sık düzenlenmeleri sebebiyle ikinci alternatif olarak ortaya çıkıyor.
Bu durumda “hangi sınava hazırlanmak daha kolay?” veya “hangisi YDS hazırlık evresinden geçen biri için daha uygundur?” soruları gündeme gelmektedir.

Temel anlamda her iki sınav da İngilizcedeki temel becerileri (okuma, yazma, konuşma ve dinleme) ölçmek ve değerlendirmek üzerine kurulmuştur. Fakat uygulamada birbirlerinde çok ciddi şekilde ayrılmaktadırlar.

TOEFL iBT

OEFL iBT’nin OLUMLU YÖNLERİ

• Bu sınav başvuru ücretinin IELTS’e göre daha uygun olması ile öne çıkıyor.

• Bu sınavla ilgili öğretmen, kaynak ve kurs bulmak da IELTS’e göre daha kolaydır.

• Sınav genel olarak Amerikan aksanı hakimiyetindedir, ki bu da yabancı dizi, film veya şarkı dinleyenler için bir avantaj oluşturmaktadır. Amerikan sineması ve müziği bilindiği gibi dünya pazarını domine etmektedir.

• Sınavda açıklı uçlu soru tipi yoktur

• Akademik ve General ayırımı yok

• Tablo ve grafik değerlendirme bölümü yok

TOEFL iBT’nin OLUMSUZ YÖNLERİ

AKIN DİL EĞİTİM MERKEZİ olarak TOEFL iBT’nin resmi sınav merkeziyiz ve bir çok kez TOEFL İBT sınavı düzenledik. Sınavın bana göre en problemli yönü uygulanmasıdır. Problemleri şu şekilde listeleyebiliriz:

Gürültü
Bir aday konuşma bölümündeyken, diğer bir aday okuma veya dinleme bölümünde olabiliyor. Bu durumda konuşmacı diğer adayların rahatsız olmasına neden olabilmektedir.

Her sınav merkezi aynı kaliteli ortamı veremiyor:
Örneğim bizim TOEFL sınav salonumuz kabin sistemindeyken, bir başka sınav merkezi başka bir yapıda olabilmektedir. Burada sınav merkezinin bu işe nasıl yaklaştığı önem kazanmaktadır.

Bilgisayar- İnsan sınavı:
Sınav doğrudan bir bilgisayar karşısında geçmektedir. Bu da konuşma ve yazmada problemlere neden oluyor. Konuşurken karşı tarafı göremeyen aday odaklanma sorunu çekmektedir. Gerçekten birinin dinleyip dinlemediğini kestiremeyen bazı adaylar bu durumdan memnun olmamaktadırlar. Yazmada ise İngilizce klavye kullanımına hakim olmak gerekmektedir.

Bu konuyu paylaşın.