Evde,İşte,Okulda YDS
YDS.NET BİR AKIN DİL EĞİTİM MARKASIDIR

Yurtdışında Konaklama

Yabancı bir ülkeye gitmeye karar veren birisi için öncelikli ilk soru işareti ‘’konaklama bilinmezliği’’ olacaktır. Bu durum aynı şekilde öğrenciler için de en büyük zorluklarından biri şeklindedir. Gitmeye karar verilen ülkenin sağladığı hizmetleri ve faydalanılabilecek kaynakları önceden araştırmak, gidilen ülkede problem yaşamamak için önemlidir. Fakat bu araştırmalar her ne kadar kâğıt üstünde çok uygun görünse de bazen evdeki hesap çarşıya uymayabilir.

Fakat yurtdışına gitmeden önce detaylı bir ön bilgi edinilip, bunu güvenilir bir yurtdışı eğitim firmasının da desteği ile pekiştirdiğiniz zaman, bu korkulu rüyaya dönüşmesi muhtemel durum, yerini tamamen çok değişik ve yaşamadığınız bir heyecana, maceraya bırakacaktır.

Önemli olan o ülkedeki konaklama yerlerini ve çeşitlerini iyice araştırıp, daha önce buralara öğrenci göndermiş kişilerin yönlendirmelerine güvenip, bundan sonra da kalacağınız yerin de keyfini çıkartmak olacaktır!
Yurtdışına eğitime gidecek olan öğrencinin önünde 4 farklı çeşit konaklama alternatifi bulunmaktadır.

  1. Aile Yanında Konaklama:

‘’Homestay’’ konaklama olarak bilinen bu konaklama türü; yurtdışına giden öğrencilerin, orada yerleşik olarak yaşayan ve gidilen ülkenin kültürüne sahip bir ailenin yanında, kendine ait bir odada kalmasıdır. Aile yanında o ailenin üyesi olarak kalan öğrencilerin kendilerine ait bir ev anahtarı ve oda anahtarı da bulunmaktadır. Bu sayede öğrenci kendi evinde kalıyormuşçasına rahat edebilmektedir.

Özellikle Amerika, Kanada, Avustralya ve İngiltere’de dil eğitimi alan öğrenciler için en verimli konaklama şekli olarak ön plana çıkar. Çünkü bu şekilde yabancı dili doğal aile ortamında ve o ülkenin aile yapısını ve kültürünü yaşayarak öğrenmek, sürekli o dilin konuşulduğu bir ortamda bulunmak, öğrencilerin öğrenim ivmelerini arttırmaktadır.

Yanında kalınacak aileler konusunda, özellikle Türk velilerde her zaman bir çekince bulunmaktadır. Genel kültürümüz bakımından, oğlumuzun veya kızımızın başka bir ailenin yanında yaşayacak olması akla birçok soru işaretini de getirmektedir. Fakat bu soruların çoğunun yersiz olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bu aileler öğrencileri bir iyilik olsun diye değil de, bu işten ciddi şekilde para kazanan ve bu geliri kaybetmek istemeyecek ailelerdir. Bu programa dâhil olmak isteyen ailelerden öncelikle çok ciddi kriterleri yerine getirmeleri istenir. Bu şekilde programa dâhil olan aileler de, programa dahil oldukları süre boyunca çok sıkı bir şekilde denetime tabi tutulurlar. Bu sebeple çok ciddi bir şanssızlık olmadığı sürece aile yanında konaklayan bir öğrenci ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmayacaktır.

Bir de AKIN Dil Eğitim olarak, öğrencilerimize bir aile yanı konaklama bulurken; kedi/köpek olup olmayacağı, sigara içilip içilmeyeceği, yaşlı mı genç mi aile olacağı, evde çocuk olup olmayacağı, herhangi bir diet programa ihtiyaç duyulup duyulmayacağı konusunda birçok farklı kritere dikkat ederek sonuca varırız. Bu da bir sıkıntı yaşanma riskini de minumuma indirmektedir.

Tercih edilen seçeneğe göre, tam pansiyon, yarım pansiyon, oda kahvaltı veya yemeksiz olarak konaklama ayarlanabilmektedir. Bu konaklama türünde bütün çamaşır yıkama (laundry) ve barınma ihtiyaçları (nevresim, yatak, havlu, terlik vb) aile tarafından karşılanır. Aile yanında kalırken en çok dikkat edilmesi gereken şeyler, aile ile mümkün olduğunca fazla konuşmaya çalışmak, ailenin onayı olmaksızın eve arkadaş getirmemek ve izinsiz telefonlarını kullanmamaktır.

Bu konaklama türünün en önemli özelliklerinden birisi de, yemek dahil bir seçeneğin bile diğer konaklama opsiyonlarına göre daha uygun olmasıdır.

  1. Kampüs İçinde / Haricinde Bulunan Öğrenci Yurtları (residence):

Hostellerde, üniversite kampüslerine ait yurt odalarında, özel yurtlarda veya çeşitli dil okullarının kendilerine ait olan yurtlarındaki konaklama yapılabilmektedir. Yurtdışındaki çoğu okul, yabancı öğrenciler için yurt konaklaması veya kampus içi konaklama imkanı sunabilmektedir.

Yurtlar tek kişilik, iki kişilik veya üç üzeri kişilik odaların bulunduğu binalardır. Yurtta kalan öğrenciler genellikle, aynı kata bulunan odaların kullanacağı şekilde duşları, tuvaletleri ve banyoları ortak kullanırlar.

Lisans ve Y. Lisans öğrencileri ise büyük çoğunlukla ilk dönem kampüs içinde bir konaklama ayarlarlar. Akın Dil Eğitim olarak bizlerin de tavsiyesi bu yönde olacaktır. Hem kampus hayatının keyfini sürebilmek adına hem de okulun sunacağı bütün imkanlardan faydalanmak adına bu seçenek çok doğru bir tercih olacaktır.

Fakay yurtdışı dil okullarına gidecen ve giden öğrenciler için genelde böyle bir imkan sunulmamaktadır. Bu öğrenciler ya okulun kendi bünyesindeki yurtlarda ya da anlaşılmış olan özel yurtlarda konaklamalarını gerçekleştirebilirler.

Yurtlar bazen haftalık fiyatlar baz alındığında daha uygun gibi görünseler bile, işin içine yemek ve temizlik giderleri girdiği zaman, kesinlikle bir aile yanı konaklamaya göre daha yüksek fiyata konaklanacaktır.

Bu yurtlar sadece uyumak için yapılmış yerler değildir, aynı zamanda öğrencilerin akademik ve sosyal etkinlikler vasıtasıyla akademik amaçlarını destekler niteliktedir. Örneğin; ders çalışmak için sessiz mekanlar ve bilgisayar laboratuarları vardır. Bunların yanı sıra, dinlenme salonları, oyun ve çeşitli aktivite merkezleri de bulunmaktadır. Sinema izlemek gibi sosyal etkinlikler için özel odalar bulunur.

  1. Oteller:

Bu seçenek, maddi gücü biraz daha yüksek olan ve tamamen kendi kendine bir konaklama geçirmek isteyen öğrencilerin tercihi şeklindedir. Bu tarz bir konaklamanın en büyük avantajı, konaklanan otele de bağlı olarak, temizlik-ütü-çamaşır gibi gerekliliklerin otel görevlileri tarafından yapılıyor olmasıdır.

  1. Öğrenci Evleri:

Bu seçenek, yurtdışı eğitimlerine 3 aydan fazla devam edecek olan öğrencilere veya yüksek öğrenim yöntem, uzun süreli kalacaklar için en ideal yöntemdir. Bağımsız yaşamak ve ekonomik konaklama yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği konaklama şeklidir. Yurtdışındaki okulların konaklama birimlerinde, farklı konaklama şekilleri ile ilgili öğrencilere bilgi verilmektedir. Kiralık ev ilanları, oda arkadaşı ya da ev arkadaşı arayan kişilerin ilanları bu birimlerin panolarına asılır. Yurtdışında ev kiralayabilmek için farklı şartlar geçerlidir. öncelikle ev kiralamak isteyen öğrencinin ev sahibinin isteğine göre bir süre için kontrat imzalaması gerekmektedir. Bu süre çoğunlukla 1 yıldır. Fakat daha kısa süreli kira kontratları hatta çok sayıda olmasa da aylık kontrat yapan ev sahipleri ya da siteler bulunabilir.

.

Sertaç KEMİKSİZ

Bu konuyu paylaşın.